Czy Można Myć Samochód Zimą i Podczas Mrozu?

mycie samochodu zimą w mróz

Zimowa aura nie sprzyja, a wnet utrudnia mycie samochodu. Wielu kierowców wręcz rezygnuje z pielęgnacji auta w tym czasie sądząc, że już po jednej podróży pojazd będzie znów brudny. Podczas zimy drogowcy zabezpieczają nasze jezdnie mieszanką chlorku wapnia oraz soli. W połączeniu z błotem pośniegowym łatwo przywierają one do karoserii samochodu i wszystkich jego wnęk oraz zakamarków. Karoseria samochodu jest narażona wówczas na trwałe uszkodzenia. Mogą powstać zarysowania, czy nawet rdza przez dużą wilgotność. Natomiast sól drogowa jest szkodliwa dla felg. Wszystko to razem sprawia, że mycie samochodu zimą jest konieczne.

Dokładne Czyszczenie Samochodu Zimą to Podstawa

Czyszcząc pojazd należy nie tylko myć dach, maskę, boki auta czy tylną klapę. Należy porządnie wypłukać brud zmieszany z solą i piaskiem, który się znajduje na spodzie auta i we wnętrzach kół. Nie zawsze nadkola chronią całą przestrzeń. Często brud niszczy warstwę ochronną i odkrywa metal, który jest niezwykle wrażliwy na wilgoć. Szczególną uwagę należy poświęcić także dolnym partiom progów, gdzie często jest zamarznięte błoto. Dodatkowo ważne jest mycie felg. Nie tylko ze względów estetycznych, ale eliminujemy w ten sposób dwa niebezpieczne problemy. Sól niszczy felgi, dlatego należy temu zapobiegać i jest to szczególnie istotne przy aluminiowych obręczach. Dodatkowo eliminujemy możliwość chwilowego niewyważenia kół.

Kiedy i o Jakiej Porze Myć Samochód Zimą

Należy jednak pamiętać, aby mycie samochodu najlepiej planować przed dłuższą podróżą. Ciepłe powietrze w kabinie pojazdu powoduje odparowanie wody z uszczelek. Jeżeli umyjemy samochód wieczorem, przy minusowej temperaturze na dworze, rano pojawi się niebagatelny problem z wejściem do auta. Niestety cała woda w gumach zamarznie i trzeba będzie się nieźle natrudzić z dostępem do wnętrza pojazdu.

Myjnia Automatyczna Zimą

Podczas zimowej aury myjnia automatyczna jest najprostszym oraz najszybszym sposobem oczyszczenia samochodu. Myjnie oferują szczotki i wodę pod ciśnieniem, co pozwala na dokładne wypłukanie soli, błota czy piasku, a dodatkowo auto będzie wysuszone. Doskonale się tutaj sprawdza także aktywna piana, która pomaga usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Ręczne Mycie Zimą

W przypadku ręcznego mycia samochodu powinno zacząć się od użycia czystej wody, aby spłukać ten największy i najtrudniejszy brud, błoto i sól drogową, która z całą pewnością osadzi się na felgach, karoserii czy nawet szybach. Czyszczenie płynem nie powinno trwać długo z uwagi na możliwe wahania temperatury. Dodatkowo woda może pozostać pomiędzy uszczelkami oraz w zakamarkach karoserii, co z kolei powoduje zamarznięcie, szkodząc tym komponentom. Zjawisko to ma również negatywny wpływ na inne detale, takie jak zamki czy zawiasy. Po umyciu pojazdu płynem, należy pamiętać o ponownym użyciu czystej wody, dokładnym spłukaniu i osuszeniu.

Generalnie cały proces mycia powinien trwać stosunkowo krótko. Wybierając się na automyjnię zimą, konieczne jest zaopatrzenie się w bawełnianą szmatkę bądź mikrofibrę oraz przede wszystkim smar silikonowy. Przed rozpoczęciem mycia samochodu trzeba przetrzeć wszelkie uszczelki, po czym zabezpieczyć je smarem. Istotny jest również silikon, który zapobiegawczo można co jakiś czas wprowadzić do środka zamka. Ten niezwykle przydatny smar silikonowy można zakupić w formie sprayu, a więc jest łatwy w użyciu. Dodatkowo zapewnia on smarowanie oraz ochronę aż do minus 60 stopni Celsjusza. Każdy kierowca powinien go mieć, tym bardziej, że koszt pojemniczka to kilkanaście złotych. Eksperci radzą, aby po umyciu nadwozia nanieść na karoserię wosk. Pozwoli on ochronić blachę przed niszczącym działaniem soli.

Ważne jest, aby nie myć zimą komory silnika. Zamarznięte resztki wody mogłyby się przyczynić do poważnych uszkodzeń lub nawet pęknięć przewodów elektrycznych. W umytym samochodzie konieczne jest jeszcze wytarcie do sucha wszystkich uszczelek otworów drzwiowych. Po czym kolejnym krokiem jest smarowanie ich specyfikiem, jak na przykład olejem silnikowym. Zapobiegnie to zjawisku przyklejania się uszczelek do nadwozia pojazdu podczas mrozu. Należy również pamiętać, by w każdy bębenek zamka zaaplikować substancję wypierającą wilgoć i równocześnie dokładnie smarującego konkretne elementy zapadek. Pozwoli to działać zamkom bez zarzutu, nawet podczas dużych mrozów.

Podsumowując, mycie samochodu zimą jest jak najbardziej wskazane, a nawet konieczne. Lód i sól mogą zniszczyć nasze auta, dlatego regularnie należy usuwać zanieczyszczenia. Jednak z uwagi na niesprzyjającą dla kierowców aurę, mycie zimą jest bardziej czasochłonne niż latem. Mróz wymusza na nas aby dokładniej zadbać o pojazd. Po umyciu samochodu trzeba go dokładnie wysuszyć i użyć kosmetyków pielęgnacyjnych. Profesjonalne preparaty wysokiej jakości pozwolą na konserwację powłoki lakierniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © MAXBmw.pl - Blog, Portal Ciekawych Rzeczy.