Ostatni Model BMW z Manualną Skrzynią Biegów

ostatnie modele bmw ze skrzynią manualną

Według doniesień Top Gear, sportowy oddział BMW podjął ostateczną decyzję w sprawie skrzyń biegów, które od teraz będą montowane w jego modelach. Samochody BMW M będą ostatnim modelem marki wyposażanym manualne skrzynie biegów, z tak zwanym „lewarkiem”. Manualne skrzynie biegów wkrótce staną się przeszłością i wszystkie inne modele samochodów BMW, bez wyjątku będą wyposażone w przekładnie automatyczne.

Sportowy samochód M2 – ostatni model BMW z manualną skrzynią biegów

Polityka ta została potwierdzona przez szefa rozwoju działu sportowego bawarskiego producenta, Dirka Hackera. Od teraz nie będzie już manualnych skrzyni w samochodach BMW, a obecne BMW M2 będzie ostatnim samochodem z pedałem sprzęgła. Jednym z powodów tej decyzji podanych przez BMW M jest fakt, że jest coraz mniej dostawców manualnych skrzyń biegów. Uważa się, że za sześć lub siedem lat nie będzie możliwości zamówienia takich przekładni do montażu w swoich pojazdach, ponieważ instalacja automatycznych skrzyń biegów jest obecnie powszechnością w całym przemyśle motoryzacyjnym.

Już w zeszłorocznych zapowiedziach modeli BMW M zapowiadano, że manualne skrzynie biegów wkrótce odejdą do przeszłości. Kiedy w zeszłym roku zaprezentowano BMW M4 CSL z tą samą ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów, co inne samochody w gamach BMW M3 i BMW M4, wszystko wskazywało na to, że manual nie będzie już obecny w ich modelach.

Bawarski oddział samochodów sportowych zdradził również swoje zamiary dotyczące samochodu BMW M5. Model ten jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, która, jak powiedział sam Dirk Hacker, została wybrana ze względu na łatwość obsługi, a nie redukcję kosztów. Ponadto stwierdził również, że osiągi oferowane przez tę ośmiobiegową automatyczną skrzynię biegów są lepsze od tego, co można uzyskać za pomocą manualnej skrzyni wcześniej montowanej w tych modelach.

modele bmw m będą ostatnie ze skrzynią biegów manualną

Szef rozwoju BMW M wypowiedział się również na temat możliwości wyposażenia przyszłych modeli elektrycznych w pewnego rodzaju system emulujący działanie manualnej skrzyni biegów. Według jego własnych słów, chociaż wierzy, że takie rozwiązanie byłoby możliwe, nie będzie to ścieżka, którą podąży BMW M.

Tym samym BMW M2 będzie ostatnim przedstawicielem BMW M z manualną skrzynią biegów, chyba że bawarska marka, a dokładniej jej sportowy oddział, zaskoczy nas tak jakąś niespodziewaną premierą.

Jaka przyszłość czeka skrzynie biegów w samochodach?

Ogólnie rzecz biorąc, ogromny postęp, jaki dokonał się w automatycznych skrzyniach biegów, sprawił, że coraz więcej użytkowników preferuje właśnie to rozwiązane i zapomina o manualnych skrzyniach biegów. W rezultacie wielu producentów pojazdów zdecydowało się już na wycofanie manualnych skrzyń biegów. Ponadto elektryfikacja samochodów również przyspiesza ich znikanie, ponieważ silnik elektryczny zapewnia natychmiastową moc.

Jeśli powodem, dla którego użytkownik wybierał „lewarek”, była większa dynamika, wraz z rozwojem innych rodzajów skrzyń biegów, które również generują te same wrażenia, mechaniczna skrzynia biegów stała się przestarzała.

Najnowsze technologie w automatycznych skrzyniach biegów pozwalają na bardziej precyzyjne i szybsze zmiany biegów, niż gdyby były one wykonywane przez doświadczonego kierowcę w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Dzieje się tak, ponieważ liczba zautomatyzowanych biegów wzrosła, co z kolei pozwala oszczędzać paliwo.

Ponadto istnieją skrzynie biegów, które są znacznie szybsze. Na przykład Porsche opatentowało automatyczną skrzynię biegów PDK, która zmienia biegi w zaledwie osiem milisekund. Innymi słowy, bez względu na to, jak szybko zmieniasz biegi w swoim pojeździe mechanicznym, nie ma możliwości konkurowania z nowoczesną skrzynią biegów.

Aby wyobrazić sobie spadek podaży manualnych skrzyń biegów, wystarczy spojrzeć na rynek amerykański. Według danych Edmunds, spośród 327 nowych modeli samochodów oferowanych w 2022 r., tylko 41 (13%) jest oferowanych z manualną skrzynią biegów. Jest to gwałtowny spadek, zwłaszcza gdy 37% modeli sprzedanych w 2011 roku oferowało manualne skrzynie biegów.

Dodatkowo elektryfikacja przemysłu motoryzacyjnego będzie nie tylko punktem zwrotnym pod względem redukcji emisji CO2, ale także sprawi, że skrzynie mechaniczne przejdą do historii. Wynika to z faktu, że samochody elektryczne nie wymagają systemu przekładni, ponieważ silnik elektryczny natychmiast generuje moc, co sprawia, że korzystanie z manualnej skrzyni biegów jest zbędne.

Oprócz BMW, według niemieckiej prasy, grupa Volkswagen również ogłosiła wycofanie ręcznej skrzyni biegów do 2030 roku, podczas gdy Mercedes-Benz wycofuje ją także od tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © MAXBmw.pl - Blog, Portal Ciekawych Rzeczy.