Rodzaje Rolet Wewnętrznych i Jakie Funkcje Spełniają

Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów rolet okiennych wewnętrznych, które możemy wykorzystać do swoich pomieszczeń. Bardzo często nie pełnią one tylko funkcji ochronnej przed światłem, ale także funkcję dekoracyjną danego pomieszczenia. Spróbujmy więc przyjrzeć się, jakie istnieją rodzaje rolet wewnętrznych.

rolety wewnętrzne i ich funkcje

Rodzaje Rolet Wewnętrznych

Do najbardziej popularnych rolet wewnętrznych zaliczamy:

Rolety Klasyczne

Chyba najbardziej popularny wariant rolet, jeśli chodzi o te istniejące na rynku. Dodatkowo ich budowa jest bardzo prosta, a montaż nie sprawia najmniejszego problemu. Możemy zamontować je bezpośrednio do sufitu, jak i ściany. Dodatkową zaletą rolet klasycznych jest to, że tworzone są także na duże rozmiary okien, które zakryją nam dokładnie całe okno wraz z jego ramami. Nie przepuszczają światła i dobrze chronią przed promieniami słonecznym. Niestety nie zawsze prezentują się one zbyt ładnie. To, co za nimi stoi to niska cena i prosty montaż.

Rolety z Żyłką (Wersja Mini)

Ten rodzaj rolet montujemy na ramie okna i rozmiarem są o wiele mniejsze niż te standardowe. Najczęściej montuje się je bez użycia specjalistycznych zaczepów. Bardzo często posiadają specjalną żyłkę, dzięki której kontrolujemy wysokość, na jakiej mają być w danym momencie. Jako że to wersja mini to nie zasłania nam ona całego okna, a jedynie szybę bez ramy. Dzięki specjalnym uchwytom możemy zamontować je na witrynach okiennych.

Rolety Zamontowane w Kasecie Wraz z Prowadnicami

Rolety te montujemy na ramie okna, jedynie wybrane modele przystosowane są do bezpośredniego montażu do ściany. Wyróżniają się od klasycznych rolet tym, że posiadają specjalną kasetę, z której rozwijane są na okno. Istnieje kilka materiałów, z których wytwarzana jest kaseta. Natomiast jeśli chodzi o wygląd to idealnie pasuje praktycznie do każdego wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na kasetę aluminiową nie musimy martwić się o wytrzymałość, ponieważ jest ona bardzo duża i kaseta ta jest łatwiejsza w czyszczeniu niż ta zrobiona z PCV. Jeśli chodzi o przepuszczalność światła to jest ona niska i bardzo dobrze chroni przed promieniami słonecznymi. Niektóre z modeli możemy przyklejać jednak nie są wtedy tak wytrzymałe jak te montowane bezpośrednio do ramy okna.

Rolety Dachowe

Rolety, które przeznaczone są tylko i wyłącznie do okien dachowych inaczej zwanych połaciowymi. Okna te są dość specyficzne, gdyż nie posiadają standardowych wymiarów, jak i ram, dodatkowo ich nachylenie znacznie różni się od podłoża. Dlatego wybór zwykłych rolet nie jest tu możliwy, ponieważ nie wygląda to zbyt estetycznie i ładnie. Budowa różni się od tradycyjnych, gdyż w swoim systemie posiadają specjalne sprężyny, które równo naciągają materiał, a zamontowany hamulec utrzymuje go na wybranej przez nas wysokości. Niestety montaż jest o wiele bardziej skomplikowany i w pojedynkę jest je naprawdę bardzo trudno zamontować.

Rolety Plisowane

Rolety tego rodzaju zdobywają ogromne zainteresowanie głównie wśród młodych osób przez swoją doskonałą funkcjonalność oraz łatwe dopasowanie do różnych rodzajów okien, jak i łatwego montażu. Dodatkową rzeczą, która działa na plus jest bogata oferta tkanin i materiałów, z których są wykonane. Najlepiej sprawdzają się w bardzo ciasnych wnękach oraz oknach, które nie mogą otwierać się całkowicie. Dodatkowo bardzo dobrze chronią przed światłem słonecznym.

Rolety Rzymskie

Rolety rzymskie w ostatnim czasie podbijają rynek rolet i są coraz częściej wybierane do wnętrza domu. Rolety te zaliczamy do systemu wolno wiszącego, przez to, że montujemy je bezpośrednio do sufitu czy też ściany, dzięki czemu zasłaniają one całe okno. Idealnie sprawdzą się jako element dekoracyjny wnętrze pomieszczenia. Największą zaletą jest to, że tworzą niespotykany klimat, jednocześnie dobrze chronią przed słońcem. Doskonale sprawdzają się z połączeniem z zasłonami i łatwo można je wyprać w razie zabrudzeń.

Rolety Drewniane (Inaczej Zwane Żaluzjami)

Żaluzje te montujemy bezpośrednio do ściany czy też sufitu ze względu na swój spory ciężar. Idealnie sprawdzą się nie tylko jako dobra ochrona przed słońcem czy podglądaczami, ale także jako idealny element wystroju naszego wnętrza. Warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem, jeśli w domu przeważają elementy zrobione ze szkła czy też drewna. Do produkcji najczęściej wykorzystywana jest lipa czy bambus. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i świetną prezencją co też jest ważne, jeśli chcemy zaprojektować idealne wnętrze domu.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć istnieje wiele różnych rodzajów rolet wewnętrznych. Wszystko zależy od tego czego oczekujemy od rolety, czy tylko ochrony przed słońcem, czy może stylowego wyglądu uzupełniającego nasze wnętrze, a może jednego i drugiego. Jako że na rynku mamy bogaty wybór nie tylko samych rolet, ale także materiałów, z jakich zostaną one wykonane to tak naprawdę od nas teraz zależy to, jakiego wyboru dokonamy i z jakich rolet tak naprawdę skorzystamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © MAXBmw.pl - Blog, Portal Ciekawych Rzeczy.