Rodzaje Rolet Zewnętrznych i Jakie Funkcje Spełniają

Rolety zewnętrzne stają się nieodzownym elementem nowoczesnych domów i mieszkań. Definitywnie wyparły one dawno zapomniane zasłony. Chociaż rolety nie musi być zewnętrzne, to właśnie one cieszą się największą popularnością. Nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę. Roletki wewnętrzne nie zapewniają takiego komfortu użytkowania, jak ich zaokienne koleżanki.

jakie mamy rolety zewnętrzne

Rodzaje Rolet Zewnętrznych

Wśród rolet zewnętrznych możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzaj. Na rynku dostępnych jest także wiele pochodnych. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu. Jakie rolety zewnętrzne są najczęściej wybierane?

Rolety Podtynkowe

Ich popularność wynika z estetyki jaką się wyróżniają. Jak sama nazwa mówi, montowane są w sposób, który w żaden sposób nie niszczy harmonii elewacji i nie wyróżnia się. Schowane pod tynkiem. Przymocowane do elementów konstrukcyjnych ściany. Decyzję o zainstalowaniu rolet podtynkowych musimy podjąć już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Ponieważ w wielu przypadkach do jej montażu niezbędne jest powiększenie otworu okiennego. Zbudowane są z aluminiowej skrzynki oraz pokrywy rewizyjnej znajdującej się na zewnątrz budynku.

Rolety Natynkowe

Jedne z pierwszych, jakie pojawiły się na polskim rynku. Dotychczas dalej cieszą się dużą popularnością. Są najprostsze w montażu. Do ich zainstalowania możemy przystąpić niemalże w każdym momencie. Ponieważ są przytwierdzane do elewacji, do ich montażu nie ma konieczności powiększania wnęk okiennych ani tworzenia innych przeróbek. Rolety natynkowe składają się z aluminiowej skrzynki z pokrywą rewizyjną i umieszczone są na zewnątrz budynku. Obecnie wśród producentów znajdziemy wiele rodzajów tych rolet, różniących się nie tylko wielkością, ale i kształtem. Duży wybór kolorystyki sprawia, że wyglądają nieco bardziej estetycznie, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Rolety Nadstawne

Rolety nadstawne, inaczej zwane są nakładanymi. Na ich instalacje musimy zdecydować się przed montowaniem okien. Wynika to z faktu, iż kasetę montuje się bezpośrednio pod górną ramą okienną. Jeżeli nie chcemy zwiększać otworów okiennych, musimy zdecydować się na odpowiednio mniejsze okna (pomniejszone o rozmiar rolety). Skrzynia oraz pokrywa rewizyjna zostają umieszczone wewnątrz budynku.

Rolety Nadprożowe

Rolety nadprożowe (RKS) to system rolet stosowany od niedawna. Szczególną popularnością cieszą się wśród inwestorów budowlanych. Najczęściej więc można spotkać je na nowopowstałych osiedlach. O ich montażu trzeba zdecydować już na etapie projektów. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna już podczas wnoszenia budynku. Daje to bardzo korzystny efekt, ale jest dość kosztowne.

Zalety Rolet Zewnętrznych

Wciąż rosnąca popularność rolet zewnętrznych wynika z faktu wielu zalet jakie posiadają. Oczywiście podstawową funkcją rolet jest zaciemnianie pomieszczenia i te zewnętrzne, spełniają ją wyjątkowo dobrze. Jednak czynników, które powodują, że decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych jest więcej, a są nimi:

Wyciszenie – Rolety zewnętrzne izolują dźwięki, które nie przedostają się do środka pomieszczenia.

Termoizolacja – Rolety zewnętrzne są dodatkową warstwą ochronną dla naszych mieszkań. Dzięki nim żadne podmuchy wiatru nie przedostają się przez okna do pomieszczenia. Osłaniają one także przed nadmiernym upałem.

Bezpieczeństwo – Na rolety zewnętrzne bardzo często decydują się osoby mieszkające na niższych kondygnacjach. Roleta umożliwia sprawne przedostanie się do mieszkania. Włamywacze zazwyczaj rezygnują z rabunku w mieszkaniach, w których zamontowane są rolety zewnętrzne. Ich otwarcie od zewnętrznej strony nie jest łatwe.

Ochrona stolarki okiennej – Rolety zewnętrzne zabezpieczają okna przed czynnikami atmosferycznymi. W przypadku domów położonych w pobliżu ruchliwych ulicy, chronią także przed drobnymi kamieniami i innymi niebezpiecznymi odpadami.

Estetyka – Rolety zewnętrzne wyglądają estetycznie. Odpowiednio dobrane nie wyróżniają się na tle elewacji.

Nowoczesność Nie Tylko w Wyglądzie

Rolety zewnętrzne dla wielu zdają się być ciągle nowością. Ich rosnąca sprzedaż jednak przeczy tym założeniom. Dlatego producenci starają się wprowadzać coraz to nowe rozwiązania. Do niedawna rolety zewnętrzne rozwijane były wyłącznie w sposób manualny. Dziś na rynku dostępne są także modele sterowane pilotem. Nowoczesne rozwiązania zastosowane przez twórców pozwalają także na sterowanie roletą nawet ze smartfonu. W ten sposób, nawet będąc poza domem możemy zwijać, bądź rozwijać rolety. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że od jakiegoś czasu przebywamy choćby na wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © MAXBmw.pl - Blog, Portal Ciekawych Rzeczy.