Lotus 3-Eleven – najdroższe auto w historii marki

Widzowie Festiwalu Prędkości w Goodwood mogą spodziewać się niespodzianki ze strony pewnego brytyjskiego producenta samochodów sportowych. To właśnie tam Lotus zaprezentował swój najdroższy, drogowy model w historii marki – Lotus 3-Eleven.

Niemalże każda część tego nowego cuda jest dostosowana do rozwijania maksymalnie jak największej prędkości. Idealnym tego przykładem jest chociażby sama karoseria. Nadwozie Lotusa 3-Eleven inspirowane jest modelami Elise i Exige i tym samym jest pozbawione dachu. Ponad zarys maski wystaje pojedynczy, kubełkowy fotel oraz metalowy pałąk bezpieczeństwa, co nadaje mu istnie niepowtarzalny wygląd. Nadwozie powstało z aluminium i materiałów kompozytowych, co sprawia, że 3-Eleven jest niezwykle lekki, bo waży poniżej 900 kilogramów!

Brytyjski roadster czerpie napęd z 3,5-litrowego silnika V6. Jednostka została wyposażona w kompresor, dzięki czemu może pochwalić się mocą 450 koni mechanicznych. 450 Nm momentu obrotowego sprawia, że przyspieszenie do setki na pokładzie Lotusa 3-Eleven zajmuje nieco ponad 3 sekundy. Prędkość maksymalna tego auta to prawie 290 km/h.

Napęd trafia na asfalt za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni manualnej. Ekstremalny roadster z Wielkiej Brytanii posiada dyferencjał o ograniczonym poślizgu, kontrolę trakcji, wielo-wahaczowe zawieszenie, wyścigowy układ hamulcowy oraz system ABS marki Bosch, który brytyjscy inżynierowie postanowili nieco stuningować. Aluminiowe felgi, które zamontowano w Lotusie 3-Eleven na przedniej osi mają rozmiar 18, a na tylnej 19 cali.

Lotus 3-Eleven to bez wątpienia najszybszy, wyprodukowany do tej pory samochód brytyjskiej marki. Skąd taki wniosek? Inżynierowie zabrali roadstera na tor wyścigowy Hethel, gdzie 3-Eleven zdołał pokonać go w czasie 1 minuty i 22 sekund. Jest to czas aż o 10 sekund krótszy niż zajęło przejechanie serpentyny Lotusowi Evorze 400!

Brytyjczycy robią wszystko, aby sprawić, że ich roadster będzie naprawdę wyjątkowy, dlatego wisienką na torcie ma być planowana limitowana produkcja. Lotus 3-Eleven powstanie łącznie w 311 egzemplarzach, a sprzedaż auta rozpocznie się w lutym przyszłego roku, podczas gdy pierwsze dostawy są zaplanowane na kwiecień.

Co do cen za roadstera to będą one startować od 82 tysięcy funtów (czyli około 483 tysiąca złotych). Bardziej ekstremalny model, który jest przeznaczony na tor, został wyceniony na 96 tysięcy funtów (około 565 tysięcy złotych). Najdroższy Lotus 3-Eleven w ofercie ma kosztować aż 115 tysięcy funtów (ponad 677 tysięcy złotych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

2 komentarze “Lotus 3-Eleven – najdroższe auto w historii marki”


Copyright © MAXBmw.pl - Blog, Portal Ciekawych Rzeczy.